logo

Cegła dziurawka

 

cegłaCegła dziurawka

Wymiary: 250x120x65

Masa: ok. 2,40 kg

Zużycie materiałów: (szt na m2):

- przy grubości muru 6,5 cm - 29 szt. cegły

- przy grubości muru 12 cm - 49 szt. cegły

- przy grubości muru 25 cm - 98 szt. cegły

 Pakowanie: 500 szt/paleta

Zastosowanie: Przeznaczona do wykonywania ścianek działowych, ścian osłonowych oraz lekkich stropów
                      typu Kleina.

 

Cegła dziurawka to cegła z charakterystycznymi poziomymi otworami przelotowymi, które mogą mieć różne przekroje: kwadratowy, prostokątny, okrągły, owalny. Jako producent cegły dziurawki dopasowujemy kształt, wielkość oraz liczbę otworów, z zachowaniem odgórnych reguł co do wytrzymałości na ściskanie i nośności. Jak można się domyślić, cegła dziurawka, z uwagi na występujące otwory, jest dużo lżejsza od cegieł pełnych, a także kratówek i pustaków. Niestety niesie to za sobą ograniczenia w postaci mniejszej odporności na ściskanie. Właśnie dlatego cegła dziurawka wykorzystywana jest przede wszystkim do budowy ścianek działowych, obmurówek i wypełnień. Tego typu cegły absolutnie nie nadają się do budowy zarówno ścian nośnych, jak i konstrukcyjnych.

Właściwości ceramicznej cegły dziurawki

Cegła dziurawka to produkt ceramiczny. Wypalamy ją z wysokiej jakości masy glinianej połączonej z piaskiem. Dzięki odpowiednio przeprowadzonemu wypałowi plastyczna masa, jaką jest glina, zamienia się w wyjątkowo twardy i wytrzymały materiał budowlany o stabilnym kształcie. W ofercie posiadamy dwa rodzaje cegieł dziurawek: mrozoodporne i te, które na działanie mrozu odporne nie są. Zapraszamy!

Cegła dziurawka jest stosunkowo lekka, dzięki czemu jej transport nie sprawia kłopotu. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju cegły jest wysoka izolacyjność cieplna oraz akustyczna, a także niski koszt zakupu. Cegła dziurawka, w porównaniu do cegły pełnej czy też cegły kratówki K-1, posiada wysoką nasiąkliwość. Z tego powodu cegły dziurawki nie należy używać do stawiania kominów.

Cegła dziurawka wozówkowa oraz główkowa

Otwory w cegle dziurawce mogą występować w wersji:

  • główkowej (typ G) – otwory przelotowe przebiegają równolegle do krótszego boku,
  • wozówkowej (typ W) – otwory przelotowe przebiegają równolegle do dłuższego boku.

Wybór układu otworów uzależniony jest od sposobu układania cegły dziurawki. Cegła dziurawka wozówkowa wykorzystywana jest w przypadku wiązań wozówkowych, a cegła dziurawka typu G w wiązaniach główkowych.